امروز جمعه 30 شهریور 1397
  تماس با ما سایت های مرتبط گالری تصاویر پیام های کاربران امور موکلین قبول کلیه دعاوی حقوقی مشاوره تلفنی سوالات حقوقی صفحه اصلی
مشاوره تلفنی
اطلاعات تماس
دیوان عدالت اداری
نظریات مشورتی
نمونه دادخواست ها
لوایح
مظالب حقوقی
آراء وحدت رویه
اخبار
قوانین
آیین نامه ها
مطالب مفید حقوقی
بیوگرافی
خدمات
تالیفات
جملات مفید حقوقی
آیا می دانید برای تحقق سرقت مستوجب حد 16 شرط و برای اجرای حد 5 شرط لازم است و در صورت فقدان یکی از این شروط حد ساقط می شود.
 

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/masoudshamsn/masoudshamsnejad.ir/templates/93-01/Main.php on line 106
نظریه مشورتی
تاریخ انتشار : 08-03-1397

نظریه مشورتی

در پرونده‌هاي ارجاع به ضابط يا صدور حكم جلب ازسوي شعبه مأموران به در منزل متهم (به اتهام فرار از خدمت) مراجعه كنند و مشخص مي‌شود متهم در منزل نيست، سپس مأموران به كلانتري مراجعت مي‌كنند، در نهايت پس از مدتي متهم خود را به كلانتري معرفي مي‌كند. حال،آيا فرار موصوف دستگيري است يا مراجعتي؟

باتوجه به ماده 77 قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح، كه مقرر مي‌دارد: «كاركنان فراري نيروهاي مسلح تا رسماً خود را براي ادامه خدمت به يگان مربوط معرفي نکنند، فرارشان استمرار خواهد داشت.» مراجعت از فرار فقط با معرفي شخص به يگان تابعه به منظور ادامه خدمت محقق مي‌شود اما با توجه به لزوم تفسير قانون به نفع متهم در موارد ابهام و اجمال مي‌توان موارد مذكور از جمله حضور شخص در كلانتري يا دادسرا را ملحق به مراجعت كرد؛ مشروط بر اينكه شخص پس از انجام امور قضايي بلافاصله خود را براي ادامه خدمت به يگان ذي‌ربط معرفي كند زيرا اقدام اخير متهم نشانه اراده وي بر مراجعت از فرار و ادامه خدمت است اما در صورت عدم معرفي خود به يگان ذي‌ربط نمي‌توان آن را مراجعت از فرار تفسير كرد. به عبارت ديگر، در صورتي كه فرد در اين وضعيت در مرجع قضايي حاضر شود و بلافاصله خود را به يگان مربوط معرفي كند، فرار وي در حكم فرار مراجعتي محسوب مي‌شود همچنين در صورتي كه پس از حضور نزد مرجع قضايي، اتهام فرار وي رسيدگي و در مورد آن رأي نهايي صادر و ابلاغ شود اين امر نيز موجب قطع فرار خواهد بود.

آيا قيد عبارت «اعلام كفايت و ختم تحقيقات» مي‌تواند در صدر قرار نهايي قرار گيرد يا بايد در برگه جداگانه‌اي باشد؟

براساس مواد 264، 371، 374، 403 و 404 قانون آیین دادرسی کیفری، لازم است مرجع رسيدگي‌كننده حسب مورد پس از اتمام تحقيق يا رسيدگي، ختم تحقيقات يا دادرسي را اعلام كند و پس از آن ظرف مهلت قانوني رأي مناسب را انشا و صادر كند. از همين رو و در راستاي حق تناظر طرفين پرونده و جلوگيري از اطاله  دادرسي، قانونگذار اخذ لوايح، اسناد و مدارك جديد پس از ختم رسيدگي را ممنوع كرده و مقام رسيدگي‌كننده را مكلف به انشاي رأي كرده است. آنچه قانونگذار بر آن تأكيد داشته، رعايت مقررات قانوني مذكور است و درج عبارت «اعلام كفايت و ختم تحقيقات» در ذيل برگه تحقيقات، صدر قرار نهايي يا جداگانه در صورت رعايت مراتب فوق، تفاوتي ندارد.

دستورهای مندرج در ماده 81 قانون آیین دادرسی کیفری در باب تعلیق تعقیب، حصری هستند یا تمثیلی؟

مستنبط از ذيل ماده 81 قانون آیین دادرسی کیفری مبني براين ‌كه « .... دادستان متهم را حسب مورد مكلف به اجراي به برخي از دستورهاي زير مي‌كند :....» و احصاي دستورهاي يازده‌گانه تعليق تعقيب ذيل ماده قانوني مذكور، دستورهاي اشاره‌شده حصري است و دادستان نمي‌تواند ضمن صدور قرار تعليق تعقيب، متهم را مكلف به اجراي دستورهاي ديگري غير از موارد احصا‌شده كند.

نظر شما

نام * :
پست الكترونيكي * :
وب سایت :
نظر *:
  کد امنیتی را وارد نمایید :
اختصاصي براي مدير سايت ( درصورت انتخاب اين گزينه نظر شما در وب سايت ديده نخواهد شد )
لطفا از ارسال سوالات حقوقي در این صفحه خودداری نمائید . به سوالات حقوقي در این بخش پاسخ داده نمیشود .

  تماس با ما گالری تصاویر پیام های کاربران امور موکلین صفحه اصلی
 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به آقای مسعود شمس نژاد وکیل پایه یک دادگستری  می باشد. طراحی و توسعه : وکالت آنلاین