امروز يك شنبه 28 مرداد 1397
  تماس با ما سایت های مرتبط گالری تصاویر پیام های کاربران امور موکلین قبول کلیه دعاوی حقوقی مشاوره تلفنی سوالات حقوقی صفحه اصلی
مشاوره تلفنی
اطلاعات تماس
دیوان عدالت اداری
نظریات مشورتی
نمونه دادخواست ها
لوایح
مظالب حقوقی
آراء وحدت رویه
اخبار
قوانین
آیین نامه ها
مطالب مفید حقوقی
بیوگرافی
خدمات
تالیفات
جملات مفید حقوقی
برای اطمینان خاطر و رسیدن به نتیجه درست در مورد مشکلات حقوقی خود با حد اقل دونفر وکیل دادگستری با سابقه مشورت نمائید.
 
مرجع رسیدگی به شکایت از پزشکان
تاریخ انتشار : 08-05-1397

مرجع رسیدگی به شکایت از پزشکان

چنانچه فردی مدعی باشد که در اثر اشتباه یا قصور پزشکی دچار آسیبی شده است، باید بداند قانونگذار به منظور رسیدگی به موضوع، مراکزی را در این خصوص تعیین کرده است.

پزشکان رکن اصلی و اساسی حفظ سلامت جامعه و مردم در برابر بیماری‌ها و آسیب‌های وارده و ... هستند. این جایگاه همانطور که رفیع و قابل احترام است، چندین برابر دارای مسئولیت و تکلیف برای پزشکان خواهد بود بنابراین همانطور که پزشکان از دید قانونگذار دارای حقوق، امتیازات و جایگاه اجتماعی خاصی هستند، دارای تکالیفی نیز خواهند بود.
از اصلی‌ترین تکالیف آنان می‌توان به ارائه خدمات پزشکی به مردم به شکل صحیح و کامل آن اشاره کرد اما چنانچه فردی مدعی این امر باشد که در اثر اشتباه یا قصور پزشکی دچار آسیبی شده است، باید بداند قانونگذار به منظور رسیدگی به موضوع مراکزی را در این خصوص تعیین کرده است.
به گزارش میزان، نخستین مکان برای شکایت، دادسرای ویژه رسیدگی به جرایم پزشکی است که مردم می‌توانند برای رسیدگی به مشکلات و پرونده‌های قضایی خود در رابطه با قصور و تخلفات پزشکی در هر سطحی به آنجا مراجعه کنند و از این طریق رسیدگی به ادعای خود را خواستار شوند.
دومین راهکاری که قانون برای شکایت از پزشکان در نظر گرفته، شورای حل اختلاف ویژه امور بهداشت است.
حدود صلاحیت ذاتی شورا‌های ویژه، رسیدگی و حل و فصل اختلافات اعضای جامعه پزشکی با یکدیگر و نیز اختلافات جامعه پزشکی با سایر اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی است. محل استقرار شورا‌های ویژه حتی‌المقدور در مقر سازمان نظام پزشکی شهر مربوط یا نزدیکترین مکان به آنجا است.
شورا‌های ویژه بدواً حداکثر تلاش خود را جهت ایجاد صلح و سازش در کلیه دعاوی مطروحه به کار برده و در صورت عدم موفقیت، چنانچه صلاحیت رسیدگی به موضوع را دارا باشند حکم مقتضی صادر کرده و در غیر این صورت در امور کیفری پرونده را به مرجع صالح قضایی ارسال داشته و در امور مدنی، مراتب را به مدعی جهت طرح دعوی در دادگاه صالح ابلاغ و پرونده مطروحه در شورا را بایگانی می‌کنند.
سومین مرجعی که در قوانین و مقررات برای این مساله به آن اشاره شده، سازمان نظام پزشکی است که تخلفات اداری و انتظامی پزشکان را مورد رسیدگی قرار می‌دهد و نتیجه آن برخورد انتظامی با پزشک خواهد بود که طیف وسیعی از اقدامات از توبیخ کتبی تا لغو پروانه طبابت به شکل دائمی را در برمی‌گیرد.
این سازمان براساس آیین‌نامه رسیدگی دادسرا‌ها و هیات‌های انتظامی سازمان نظام پزشکی مصوب سال ۱۳۸۴ به شکایات ناشی از تخلفات حرفه‌ای شاغلان حرفه پزشکی در موارد شکایت شاکی ذی‌نفع یا سرپرست یا نماینده قانونی؛ اعلام تخلف از مراجع قضایی و اداری؛ اعلام تخلف از طرف هیات مدیره، شورای‌عالی و ریاست سازمان؛ شکایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ تخلفات مشهود که به نظر اعضای دادسرا و هیات‌های انتظامی پزشکی رسیده است و ارجاع از طرف هیات‌های بدوی انتظامی نظام پزشکی رسیدگی می‌کند.
اما در مواردی اشخاص در دادگاه انقلاب یا تعزیرات حکومتی نیز قابل محاکمه هستند بنابراین هرگاه شخصی بدون داشتن پروانه رسمی یا بدون پروانه از‌ وزارت بهداشت اقدام به طبابت کند، در دادگاه انقلاب محاکمه خواهد شد.

نظر شما

نام * :
پست الكترونيكي * :
وب سایت :
نظر *:
  کد امنیتی را وارد نمایید :
اختصاصي براي مدير سايت ( درصورت انتخاب اين گزينه نظر شما در وب سايت ديده نخواهد شد )
لطفا از ارسال سوالات حقوقي در این صفحه خودداری نمائید . به سوالات حقوقي در این بخش پاسخ داده نمیشود .

  تماس با ما گالری تصاویر پیام های کاربران امور موکلین صفحه اصلی
 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به آقای مسعود شمس نژاد وکیل پایه یک دادگستری  می باشد. طراحی و توسعه : وکالت آنلاین